ATELIÉR Art Magazín
Stáhněte si čtečku pro vaše zařízení
StáhnoutStáhnout
Powered by Triobo.com
J
Umělecké vrtochy 
díl 2.
V lesku
plexiskla
Její atypický byt v kouzelné lokalitě Břevnova je dílem sám o sobě. Na volných policích leží různorodá umělecká díla, od drobných sošek po celé instalace. Srdce bytu tvoří zaoblené pódium s vyřezávanými paravány,na stěnách jsou přibité plechové retro cedule a v zahradě se schovávají obří keramické vázy. Možná se to zdá jako zvláštní mix stylů, ale Kateřina je jedním z těch bohem nadaných, kteří mají dar sloučit věci na první pohled k sobě nepatřící. To i ní ostatně vypovídají i její futuristické šperky, které jsou zároveň jejím živobytím. Tvoří je nerezu a z materiálu, který je v povědomí jako materiál striktně technický, z akrylátového skla, tedy plexiskla.
Šperky jsou pro mě mor a samozřejmě jsem chtěla okamžitě vidět celou kolekci. Na první pohled vypadá řezané plexisklo jako čirý krystal. Rozdíl však poznáte v jeho teplotě, plexisklo nestudí a je i mnohem lehčí. Masivnější náramky, které zdobí dva velké kusy namodralého skla, jsou ve skutečnosti jako peříčko.Nepředstavujte si však, že tím barevná škála končí, plexisklo může být v různých barvách od jemně duhových až po krvavě červenou a antracitovou. Lom světla je aboslutně precizní; každý šperk je ručně hlazený až do dokonalosti.
Futuristické šperky nejsou jen tak pro někoho. Na unošení některých kusů je zapotřebí být tak trochu exhibicionista a dokázat zvolit minimalistické odění tak, aby šperk vyniknul. Nijak mě proto nepřekvapilo, že většina zákazníků pochází ze zahraničí, zejména z Ameriky. Kateřina však není troškař; mimo základní kolekce pracuje i se stříbrem, pro které s kolekcí Mullatem hledá na lidském těle netradiční, avšak funkční uchycení . Vyloženě artovou záležitostí jsou takzvané inspirační brýle Moaré z poniklované mosazi a folií. Proč inspirační? Po jejich nasazení vidíte svět v jiných barvách a liniích. Není nový pohled přesně to, co si přeje každý umělec přinést?
Ještě historka z natáčení; ptala jsem se Kateřina, jaké to je tvořit v ateliéru jako jediná šperky, na které je potřeba technickou zdatnost? Odpovědí mi bylo: Představ si, jak si ty krásné a upravené dámy ketlují korálky či vyšívají kabelky... a přesně na druhé straně barikády stojím já, v orvané košili, se svěrákem a rotační bruskou!
O umělecké duši často vypovídá domácké prostředí, ve kterém ona osoba denodenně žije. Přesně to mě napadlo, když jsem šla navštívit Kateřinu Reichovou, abychom nafotily její masterpiece, šperk Signalix, připomínající křídla sci-fi anděla.
Futuristické šperky nejsou jen tak pro někoho. Na unošení některých kusů je zapotřebí být tak trochu exhibicionista a dokázat zvolit minimalistické odění tak, aby šperk vyniknul.
Kateřina Reichová
Vystudovala Ústav umění a designu, Design kovu a šperku, Design keramiky a vůbec se zdá být člověkem milujícím vzdělání. Zatím žije ve svém břevnovském bytě s přítelem, oba však pojímají zaječí úmysly vystěhovat se do domečku za Prahou. 
Její šperky jste mohli zahlédnout minulý rok v galerii FLEXUP, zakoupit je můžete přes její stránky katerinareichova.wixsite.
com/katerinareichova.

Toggle

0.537s: === Init page ===

0.538s: Pages count P: 1, L: 0. dualLay: 0

0.547s: Galeries (1) ready.

0.547s: init done

1.106s: ### Display: 1366 x 596 (visH:1024) ori:2 zoom:100%

1.106s: Nonpaged, top border: 0

1.106s: Desktop style: width:768px;height:2598px;

1.106s: FIXPOS: Shift objects by 295/0

1.106s: Viewport change: width=768,user-scalable=yes,maximum-scale=2

1.107s: *** Render container ***

2.556s: Waiting to start: init=1 page=1 loader=0

2.756s: ===Start page=== tid=

2.759s: ZapAni: Obj0